Power supply: switching; open; 50.4W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPS-50-12
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: LPS-50-12
Product downloads
Specification for Power supply: switching; open; 50.4W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 1
| Output current | 4.2A |
| Supply voltage | 90...264V AC, 127...370V DC |
| Power | 50.4W |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | LPS-50 |
| Body dimensions | 195x55x23mm |
| Output voltage | 12V DC |
| Efficiency | 82% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | plug with 3,96mm pitch |
| Kind of power supply | open |