Power supply: switching
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPS202-M
Manufacturer: Advanced Energy
Manufacturer code: LPS202-M
Specification for Power supply: switching
| Output current | 40A |
| Operating temperature | 0...50°C |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | medical applications |
| Maximum output current | 20A |
| Output voltage | 5V |
| Efficiency | 86% |
| Number of outputs | 1 |
| Kind of power supply | AC/DC, open |
| Conform to the norm | CE |