IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPV821DBVR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LPV821DBVR
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 8kHz |
| Quiescent current | 650nA |
| Input offset voltage | 10µV |
| Max operating temperature | 125°C |