Contact block; Contacts: NO
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPXCB10
Manufacturer: LOVATO ELECTRIC
Manufacturer code: LPXCB10
Specification for Contact block; Contacts: NO
| Mounting | for back plate |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Leads | screw terminals |
| Insulation voltage | 690V |
| Contacts configuration | NO |
| DC contacts rating @R | 3A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 6A / 240V AC |
| Type of switch accessories | contact block |