LED; SMD; 2835; white cold; 48.7÷60.9lm; 5000(typ)K; 90; 120°; 150mA
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
LTW-2835AQL50
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTW-2835AQL50
Product downloads
Specification for LED; SMD; 2835; white cold; 48.7÷60.9lm; 5000(typ)K; 90; 120°; 150mA
| Mounting | SMD |
| Power | 549mW |
| Dimensions | 3.5x2.8x0.65mm |
| LED colour | white cold |
| Case - mm | 3528 |
| LED lens | orange |
| Front | flat |
| Chromatic coordinates | x: 0.345; y: 0.355 |
| Colour temperature | 5000K |
| Min. colour rendering index | 90 |
| LED current | 150mA |
| Light source efficiency | 115.3lm/W |