ROCKER; SP3T; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); none; Rcont max: 20mΩ; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
M2018TNG03
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: M2018TNG03
Product downloads
Specification for ROCKER; SP3T; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); none; Rcont max: 20mΩ; -30÷85°C
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering, straight |
| Series | M |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Number of terminals | 3 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Poles number | 1 |
| Conform to the norm | CSA, UL |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 28V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |