ROCKER; Pos: 3; ON-ON-(ON); 3A/250VAC; 3A/30VDC; Rcont max: 10mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
M2027TJW01
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: M2027TJW01
Product downloads
Specification for ROCKER; Pos: 3; ON-ON-(ON); 3A/250VAC; 3A/30VDC; Rcont max: 10mΩ
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Series | M |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 25000cycles |
| DC contacts rating @R | 3A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON-(ON) |
| Stable positions number | 2 |