ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 3A/250VAC; 3A/30VDC; LED; -10÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
M2113JCFW01
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: M2113JCFW01
Product downloads
Specification for ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 3A/250VAC; 3A/30VDC; LED; -10÷55°C
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...55°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Backlight colour | red/green |
| Illumination | LED |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 25000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 3A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |