Product code: MBRB41H100CT-1G
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: MBRB41H100CT-1G
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 100V; 2x20A; I2PAK; Package: tube
Mounting THT
Case I2PAK
Kind of package tube
Semiconductor structure common cathode, double
Max. load current 40A
Max. forward impulse current 350A
Max. forward voltage 760mV