On panel; 8÷32VDC; IP00; 1÷10/1÷10s; 45.7x58.4x19.8mm; 25A
Multiples:
115.0
Minimum quantity:
115.0
Product code:
MCSS1225EM
Manufacturer: SENSATA / CRYDOM
Manufacturer code: MCSS1225EM
Product downloads
Specification for On panel; 8÷32VDC; IP00; 1÷10/1÷10s; 45.7x58.4x19.8mm; 25A
| Mounting | on panel |
| Max. operating current | 25A |
| Operating temperature | -20...80°C |
| IP rating | IP00 |
| Series | MCS |
| Switched voltage | 90...140V AC |
| Indication | LED |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |