Switch: slide; Pos: 5; 0.3A/30VDC; Mounting: PCB,THT; -10÷85°C; 20mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MFP 2520
Manufacturer: KNITTER-SWITCH
Manufacturer code: MFP 2520
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 5; 0.3A/30VDC; Mounting: PCB,THT; -10÷85°C; 20mΩ
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -10...85°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 5 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body material | phenolic |
| Body colour | silver |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| DC contacts rating @R | 0.3A / 30V DC |
| Stable positions number | 5 |
| Operating Force | 1.96N |