Switch: slide; Pos: 2; 0.2A/30VDC; ON-ON; Mounting: PCB,THT; 20mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MFP 261 N
Manufacturer: KNITTER
Manufacturer code: MFP 261 N
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; 0.2A/30VDC; ON-ON; Mounting: PCB,THT; 20mΩ
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Terminal pitch | 2mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.2A / 30V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 1.96N |