Switch: slide; Pos: 2; 2A/250VAC; 5A/28VDC; ON-ON; Mounting: screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MFS 106 D
Manufacturer: KNITTER-SWITCH
Manufacturer code: MFS 106 D
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; 2A/250VAC; 5A/28VDC; ON-ON; Mounting: screw
| Mounting | screw |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Terminal pitch | 4.7mm |
| Body material | plastic |
| Body colour | silver |
| Body dimensions | 12.7x6.6x6.35mm |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 3.43N |