Insulation resistance meter; Sampling: 2x/s; R range: 20kΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MG320
Manufacturer: EXTECH
Manufacturer code: MG320
Product downloads
Specification for Insulation resistance meter; Sampling: 2x/s; R range: 20kΩ
| Body dimensions | 225x103x59mm |
| Kind of display used | LCD |
| Power supply | 6 batteries 1,5V LR6 (AA) (transmitter) |
| Conform to the norm | EN 61010 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, direct measurement of one or two coefficients: absorption, polarization, low battery indicator |
| Standard equipment | case, crocodile clips, test leads |
| Type of meter | insulation resistance meter |
| Sampling | 2x/s |
| Weight without batteries | 700g |