Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 6VDC; Uout2: -3VDC; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MGN1D050603MC-R7
Manufacturer: MURATA POWER SOLUTIONS
Manufacturer code: MGN1D050603MC-R7
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 6VDC; Uout2: -3VDC; SMD
| Output current | 111mA |
| Mounting | SMT |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Output voltage | 6V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Insulation voltage | 3kV DC |
| Efficiency | 62% |
| Output current 2 | 111mA |
| Output voltage 2 | -3V DC |
| Number of outputs | 2 |