Switch: rotary; Pos: 6; 0.15A/125VAC; 0.15A/28VDC; Poles number: 1
Multiples:
80.0
Minimum quantity:
2400.0
Product code:
MH00L1NZQD
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: MH00L1NZQD
Product downloads
Specification for Switch: rotary; Pos: 6; 0.15A/125VAC; 0.15A/28VDC; Poles number: 1
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | rotary |
| Number of positions | 6 |
| Leads | for soldering |
| Series | M |
| Fastening thread | 1/4-28 UNF-2A |
| Contact material | silver |
| Body dimensions | Ø13.34x9.4mm |
| Min. insulation resistance | 10GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Shaft length | 10mm |
| Shaft diameter | 3.17mm |
| Shaft surface | smooth |
| Poles number | 1 |
| DC contacts rating @R | 0.15A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 0.15A / 125V AC |
| Switching method | BBM (non-shorting) |
| Stable positions number | 6 |
| Indexed positions | 30° |