Module; double series; 1.6kV; 150A; 34MM; Ufmax: 1.7V; Ifsm: 4.2kA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MHC-150-16
Manufacturer: KUBARA LAMINA
Manufacturer code: MHC-150-16
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.6kV; 150A; 34MM; Ufmax: 1.7V; Ifsm: 4.2kA
| Case | 34MM |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 235A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 4.2kA |
| Load current | 150A |
| Max. forward voltage | 1.7V |