PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.5÷14.5V; Uout: 0.7÷3.6V; MLF32
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC2155YML-TR
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MIC2155YML-TR
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.5÷14.5V; Uout: 0.7÷3.6V; MLF32
| Output current | 25A |
| Mounting | SMD |
| Case | MLF32 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Topology | buck |
| Frequency | 450...550kHz |
| Input voltage | 4.5...14.5V DC |
| Efficiency | 95% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Duty cycle factor | 0...80% |