PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.5÷36V; Uout: 0.6÷28V; VQFN32; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC21LV32YML-TR
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MIC21LV32YML-TR
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.5÷36V; Uout: 0.6÷28V; VQFN32; buck
| Mounting | SMD |
| Case | VQFN32 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | Hyper Speed Control architecture |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Tolerance | ±1% |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 0.1...1MHz |
| Input voltage | 4.5...36V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |