Driver; DC/DC switcher,LED controller; 30÷34V; Channels: 1; 500mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC2289-34YML-TR
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MIC2289-34YML-TR
Product downloads
Specification for Driver; DC/DC switcher,LED controller; 30÷34V; Channels: 1; 500mA
| Output current | 750mA |
| Mounting | SMD |
| Case | MLF8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Maximum output current | 500mA |
| Output voltage | 30...34V |
| Input voltage | 2.5...10V |
| Operating frequency | 1.2MHz |
| Kind of integrated circuit | DC/DC switcher, LED driver |