Driver; CMOS,PMOS,TTL; 500mA; 5÷50V; Channels: 8; Outputs: 8; DIP18
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC2981/82YN
Manufacturer: MICROCHIP (MICREL)
Manufacturer code: MIC2981/82YN
Product downloads
Specification for Driver; CMOS,PMOS,TTL; 500mA; 5÷50V; Channels: 8; Outputs: 8; DIP18
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP18 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 8 |
| Application | for inductive load |
| Output voltage | 5...50V |
| Input voltage | 30V |
| Kind of integrated circuit | darlington, transistor array |