PMIC; DC/DC converter; Uoper: 3÷40V; Uout: 65V; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC3172YM
Manufacturer: MICROCHIP (MICREL)
Manufacturer code: MIC3172YM
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 3÷40V; Uout: 65V; SO8
| Output current | 1.25A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, buck, buck-boost, Čuk, flyback, forward |
| Input voltage | 3...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |