PMIC; PWM controller; 0.5A; 0.01÷1MHz; Channels: 2; SO8; push-pull
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC3809YM
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MIC3809YM
Product downloads
Specification for PMIC; PWM controller; 0.5A; 0.01÷1MHz; Channels: 2; SO8; push-pull
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Topology | push-pull |
| Frequency | 0.01...1MHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...49% |