PMIC; PWM controller; 0.5A; 47÷59kHz; Channels: 1; DIP8; Usup: 9÷20V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC38C42YN
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MIC38C42YN
Product downloads
Specification for PMIC; PWM controller; 0.5A; 47÷59kHz; Channels: 1; DIP8; Usup: 9÷20V
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 9...20V |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, buck, buck-boost, flyback, forward |
| Frequency | 47...59kHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...96% |