Integrated circuit: PMIC; 1A; Channels: 1; SO8; Uoper: 14.5÷20V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC38HC42YM
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MIC38HC42YM
Product downloads
Specification for Integrated circuit: PMIC; 1A; Channels: 1; SO8; Uoper: 14.5÷20V
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 9...20V |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, buck, buck-boost, flyback, forward |
| Frequency | 49...55kHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...96% |