Driver; gate driver; 6A; Channels: 1; 4.5÷18V; 1.6MHz; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC4429YN
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MIC4429YN
Product downloads
Specification for Driver; gate driver; 6A; Channels: 1; 4.5÷18V; 1.6MHz; DIP8
| Output current | 6A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating voltage | 4.5...18V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Frequency | 1.6MHz |
| Kind of output | inverting |
| Kind of integrated circuit | gate driver |
| Impulse rise time | 35ns |
| Pulse fall time | 35ns |