Driver; AND+inv inputs; gate driver; 1.2A; Channels: 4; 4.5÷18V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC4469YN
Manufacturer: MICROCHIP (MICREL)
Manufacturer code: MIC4469YN
Product downloads
Specification for Driver; AND+inv inputs; gate driver; 1.2A; Channels: 4; 4.5÷18V
| Output current | 1.2A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP14 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | NAND inputs, AND inputs |
| Operating voltage | 4.5...18V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 4 |
| Kind of output | non-inverting |
| Kind of integrated circuit | gate driver |
| Impulse rise time | 25ns |
| Pulse fall time | 25ns |