PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4÷34V; Uout: 3.3V; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC4680-3.3YM
Manufacturer: MICROCHIP (MICREL)
Manufacturer code: MIC4680-3.3YM
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4÷34V; Uout: 3.3V; SO8
| Output current | 1.3A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | with shutdown |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Tolerance | ±3% |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck, buck-boost |
| Frequency | 200kHz |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 4...34V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Duty cycle factor | 0...97% |