Driver; LED controller; 0.6A; 0÷5.5V; Channels: 1; SO8
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
MIC4801YM-TR
Manufacturer: MICROCHIP (MICREL)
Manufacturer code: MIC4801YM-TR
Product downloads
Specification for Driver; LED controller; 0.6A; 0÷5.5V; Channels: 1; SO8
| Output current | 600mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Output voltage | 0...5.5V |
| Kind of integrated circuit | LED driver |