Driver; LED controller; 0.8A; -0.3÷6V; Channels: 1; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC4802YME
Manufacturer: MICROCHIP (MICREL)
Manufacturer code: MIC4802YME
Product downloads
Specification for Driver; LED controller; 0.8A; -0.3÷6V; Channels: 1; SO8
| Output current | 800mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Output voltage | -0.3...6V |
| Kind of integrated circuit | LED driver |