Driver; EL lamp driver; 160V; Channels: 1; Outputs: 1; MSOP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC4826YMM
Manufacturer: MICROCHIP (MICREL)
Manufacturer code: MIC4826YMM
Product downloads
Specification for Driver; EL lamp driver; 160V; Channels: 1; Outputs: 1; MSOP8
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.8...5.5V |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Application | EL tubes |
| Output voltage | 160V |
| Operating frequency | 60...1000Hz |
| Kind of integrated circuit | EL lamp driver |
| Number of outputs | 1 |