Driver; serial input,latch; BiCMOS; 500mA; 50V; Channels: 1; DIP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC5891YN
Manufacturer: MICROCHIP (MICREL)
Manufacturer code: MIC5891YN
Product downloads
Specification for Driver; serial input,latch; BiCMOS; 500mA; 50V; Channels: 1; DIP16
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4.5...15V |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -55...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 8 |
| Technology | BiCMOS |
| Application | for inductive load |
| Output voltage | 50V |
| Operating frequency | 3.3MHz |
| Kind of integrated circuit | latch, transistor array, darlington, serial input |
| DC supplying current | 16mA |