Fuse: PTC polymer; 300mA; 30V; 30VDC; SMD; Case: 1812; tinned
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MINISMDC030F-2
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: RF1907-000
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 300mA; 30V; 30VDC; SMD; Case: 1812; tinned
| Mounting | SMD |
| Case | 1812 |
| Operating temperature | max. 85°C |
| Kind of fuse | miniature |
| Contact plating | tinned |
| Current rating | 300mA |
| Rated voltage | 30V, 30V DC |
| Max. voltage | 30V |
| Max operating temperature | 85°C |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Breaking capacity | 40A |
| Switched current | 600mA |