Power supply: switching
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MINT1180A1275K01
Manufacturer: Advanced Energy
Manufacturer code: MINT1180A1275K01
Specification for Power supply: switching
| Output current | 15A |
| Mounting | on panel |
| Supply voltage | 120...370V DC |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | medical applications |
| Maximum output current | 15A |
| Output voltage | 12V |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 88% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | terminal block |
| Kind of power supply | AC/DC, open |
| Conform to the norm | CE |