Converter: pressure; Range of val.cntrl: 25 bar; 5VDC; 1%; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIPAG1XX025BSAAX
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: MIPAG1XX025BSAAX
Product downloads
Specification for Converter: pressure; Range of val.cntrl: 25 bar; 5VDC; 1%; IP67
| Mounting | G 1/4" |
| Supply voltage | 5V DC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of converter | pressure |
| Number of pins | 3 |
| Series | MIP |
| Additional functions | may be used for the most of industrial media, measurement regarding reference pressure |
| Measurement accuracy | 1% |
| Controlled parameter | relative pressure |
| Connection | terminal DELPHI 12078088 |