Transistor: PNP; bipolar; 60V; 10A; 20W; DPAK
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MJD2955G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MJD2955G
Product downloads
Specification for Transistor: PNP; bipolar; 60V; 10A; 20W; DPAK
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | PNP |
| Power dissipation | 20W |
| Collector current | 10A |
| Frequency | 2MHz |
| Collector-emitter voltage | 60V |
| Current gain | 20...100 |