MJTP1230F
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
463.0
Product code:
MJTP1230F
Manufacturer: IDEC
Manufacturer code: MJTP1230F
Specification for MJTP1230F
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Leads | for soldering |
| Series | M |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 100000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 8.5mm |