Reed switch; Pswitch: 10W; 23x13.9x5.9mm; Connection: lead 1m
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MK04-1A66C-1000W
Manufacturer: MEDER
Manufacturer code: MK04-1A66C-1000W
Specification for Reed switch; Pswitch: 10W; 23x13.9x5.9mm; Connection: lead 1m
| Operating temperature | -30...70°C |
| Body dimensions | 23x13.9x5.9mm |
| Switched voltage | max. 180V |
| Type of sensor | reed switch |
| Switching capacity | 10W |
| Sensors features | actuator is sold separately |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switched current | 500mA |