Reed switch; Pswitch: 20W; 23x13.9x5.9mm; Connection: lead 0,5m
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MK04-1C90C-500W
Manufacturer: MEDER
Manufacturer code: MK04-1C90C-500W
Product downloads
Specification for Reed switch; Pswitch: 20W; 23x13.9x5.9mm; Connection: lead 0,5m
| Operating temperature | -20...85°C |
| Body dimensions | 23x13.9x5.9mm |
| Switched voltage | max. 175V |
| Type of sensor | reed switch |
| Switching capacity | 10W |
| Sensors features | actuator is sold separately |
| Contacts configuration | SPDT |
| Switched current | 500mA |