Reed switch; Range: 15÷20AT; Pswitch: 10W; 2.8x3.2x14.3mm; 0.5A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MK06-5-C
Manufacturer: MEDER
Manufacturer code: MK06-5-C
Product downloads
Specification for Reed switch; Range: 15÷20AT; Pswitch: 10W; 2.8x3.2x14.3mm; 0.5A
| Mounting | THT |
| Body dimensions | 2.8x3.2x14.3mm |
| Switched voltage | max. 200V |
| Type of sensor | reed switch |
| Switching capacity | 10W |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switched current | 500mA |
| Measuring range | 15...20AT |