Reed switch; Range: 10÷15AT; Pswitch: 10W; 3.3x4.2x19.78mm; 0.5A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MK06-7-B
Manufacturer: MEDER
Manufacturer code: MK06-7-B
Product downloads
Specification for Reed switch; Range: 10÷15AT; Pswitch: 10W; 3.3x4.2x19.78mm; 0.5A
| Mounting | THT |
| Body dimensions | 3.3x4.2x19.78mm |
| Switched voltage | max. 200V |
| Type of sensor | reed switch |
| Switching capacity | 10W |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switched current | 500mA |
| Measuring range | 10...15AT |