Sensor: magnetic field; Kind of sensor: piston position
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MK5138
Manufacturer: IFM ELECTRONIC
Manufacturer code: MK5138
Product downloads
Specification for Sensor: magnetic field; Kind of sensor: piston position
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP65, IP67 |
| Protection | short circuit protection |
| Number of pins | 3 |
| Wire insulation material | PUR |
| Output configuration | PNP / NO |
| Indication | LED |
| Type of sensor | magnetic field |
| Switching frequency max | 6kHz |