ARM microcontroller; Architecture: Cortex M4; Family: KINETIS
Multiples:
540.0
Minimum quantity:
540.0
Product code:
MK64FX512VLL12
Manufacturer: NXP
Manufacturer code: MK64FX512VLL12
Product downloads
Specification for ARM microcontroller; Architecture: Cortex M4; Family: KINETIS
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | -0.3...3.8V DC |
| Case | LQFP100 |
| Number of inputs/outputs | 66 |
| Type of integrated circuit | ARM microcontroller |
| Operating voltage | 1.71...3.6V DC |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C x3, I2S, SDHC, SPI x3, UART x6, USB OTG |
| Family | KINETIS |
| Kind of architecture | Cortex M4 |