Microswitch SNAP ACTION; with pin; SPDT; 16A/250VAC; ON-(ON)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MKF11D15
Manufacturer: PIZZATO ELETTRICA
Manufacturer code: MKF11D15
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with pin; SPDT; 16A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with pin |
| Number of positions | 2 |
| Leads | curved, connectors |
| Body dimensions | 49.2x17.4x24.3mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 4A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |