Capacitor: polypropylene; 2uF; 15x25x32mm; ±5%; 27.5mm; -40÷105°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MKP1848520924K2
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: MKP1848520924K2
Product downloads
Specification for Capacitor: polypropylene; 2uF; 15x25x32mm; ±5%; 27.5mm; -40÷105°C
| Operating voltage | 1.2kV DC |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Tolerance | ±5% |
| Terminal pitch | 27.5mm |
| Max. operating voltage | 1.2kV DC |
| Capacitance | 2µF |
| Kind of capacitor | DC-Link |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Conform to the norm | AEC-Q200 |
| Pulse resistance | 100V/μs |