Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,PWM,SPI,UART; USB B micro,pin strips
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MKR IOT BUNDLE
Manufacturer: ARDUINO
Manufacturer code: MKR IOT BUNDLE
Product downloads
Specification for Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,PWM,SPI,UART; USB B micro,pin strips
| Supply voltage | 5V DC |
| Operating voltage | 3.3V DC |
| Kind of connector | pin strips, USB B micro |
| Interface | GPIO, I2C, PWM, SPI, UART, I2S |
| Series | SAM D21 |
| Kit contents | active and passive elements kit, documentation, ABX00011 |
| Programmers and development kits features | microcontroller I/O lines lead to goldpin connectors, WiFi module |
| Components | ATSAMD21G18A |
| Kind of architecture | Cortex M0+ |