Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; red; 1.56N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ML3-AG2HR-CT-V-R
Manufacturer: DIPTRONICS
Manufacturer code: ML3-AG2HR-CT-V-R
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; red; 1.56N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled |
| Max. contact resistance: | 500mΩ |
| Terminal pitch | 2.4mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Backlight colour | red |
| Illumination | LED |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.56N |
| Button shape | round |
| Button height | 1.5mm |