Switch: keypad; Pos: 2; SPST-NO; 0.05A/12VDC; Illumin: LED; 1.56N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ML6-H2T2PGQA
Manufacturer: DIPTRONICS
Manufacturer code: ML6-H2T2PGQA
Product downloads
Specification for Switch: keypad; Pos: 2; SPST-NO; 0.05A/12VDC; Illumin: LED; 1.56N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | keypad |
| Number of positions | 2 |
| Leads | straight |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Mechanical durability | 300000cycles |
| Backlight colour | yellow-green |
| Illumination | LED |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.56N |
| Button shape | square |
| Button height | 17.8mm |