Switch: keypad; Pos: 2; DPST-NO; 0.05A/12VDC; Illumin: LED; 1.96N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ML8-A13GQA-0
Manufacturer: DIPTRONICS
Manufacturer code: ML8-A13GQA-0
Product downloads
Specification for Switch: keypad; Pos: 2; DPST-NO; 0.05A/12VDC; Illumin: LED; 1.96N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | keypad |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Backlight colour | yellow-green |
| Illumination | LED |
| Contacts configuration | DPST-NO |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 1.96N |
| Button shape | square |
| Button height | 8.7mm |