Sensor: magnetic field; 10÷30VDC; -25÷75°C; Output conf: PNP / NO
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MM08-60APS-ZTK
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: MM08-60APS-ZTK
Product downloads
Specification for Sensor: magnetic field; 10÷30VDC; -25÷75°C; Output conf: PNP / NO
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Operating temperature | -25...75°C |
| IP rating | IP67 |
| Number of pins | 3 |
| Material | brass |
| Range | 0...60mm |
| Output configuration | PNP / NO |
| Overall length | 46mm |
| Plating material | nickel |
| Type of sensor | magnetic field |
| Sensors features | actuator is sold separately |
| Switched current | 200mA |
| Connection | connector M8 |
| Switch housing | M8 |
| Switching frequency max | 1kHz |
| Kind of forehead | embedded |